Auktion i Emmaljunga Församlingshem

Skriv ut

Emmaljunga. Ett 35-tal förväntansfulla personer hade på onsdagskvällen hittat till Emmaljunga Församlingshem. Vad var det då som väntade?

Jo, först fick vi njuta av sång och musik av Sam Larsson och Mats Lunnergård. Tema för kvällen fick vi gissa efter den första sången “Jag har bott vid en landsväg”. Det handlade om vägen och vägval och om att det gäller att välja rätt väg här i livet. Efter flera njutbara sånger – Vittsjö Församling kan vara stolt över dessa musikaliska personer- fortsatte Stefan Dahlström kåsera om att livet är en väg och det gäller att följa den rygg som leder rätt, då behöver vi inte tveka om vägvalet.

Efter att ha stärkt oss med Karin Blanks dignande kaffebord vad det så dags. Under Jan Roséns ledning haglade buden och skratten och stämningen var riktigt uppsluppen. En skickligare auktionsutropare får man leta efter!

Utbudet av saker var stort och populärast var utan tvekan det som gick att äta!

Numrerad hemlagad senap där brödkorgar kunna vinnas, presentkort på “sleepers” från Emmaljunga skofabrik, träskrin gjorda av LES, pallar och fågelbord av Alf Svensson, sittsäck från NG-baby, lampa från f.d Luxus och massor av hembakade delikatesser med mera , med mera, såldes under kvällen.

Kvällens behållning blev 13.600 kr, varav hälften ska gå till församlingshemmet, 1/4 till Furuboda och 1/4 till Cancerforskningen på Lunds Sjukhus.