FARSTORP. Centerrörelsen i Farstorp bjöd på måndagskvällen in publik att lyssna på de lokala politikernas debatt under temat ” Bo och leva på landsbygden/ Farstorp”. Samtliga nio lokala partier fanns representerade i Bygdegården. Vid motsvarande debatt 2022 var lokalen till bredden fylld med publik. Av någon anledning uteblev publiken i år, drygt hälften av stolarna i lokalen stod tomma.

Panelen med de nio lokalpolitikerna
Kvällen inleddes med att Anders Lennartsson framförde en lite satirisk visa med anspelning på att politiker ofta bara lovar o lovar.

Anders Lennartsson
Under moderator Andreas Örwall Lowéns ledning startade sedan den nästan två timmar långa debatten.
Så mycket till debatt blev det dock inte, i väsentliga frågor verkade partierna i stort överens.

Moderator Andreas Örwall Lowén
Det nämndes för landsbygden en vilja till: -bättre kollektivtrafik, -att som politiker vara lyhörd, -att skapa förutsättningar för att kunna leva hela livet på landsbygden, -att tända gatubelysning som idag är släckt, -att utveckla landsbygden i samverkan med lokala föreningar.
Efter ett tag framkom att Hässleholms kommun har en skuld på 1,5 miljarder vilket naturligtvis skapar problem för investeringar och även underhåll av byggnader med mera. Det nämndes att man försöker spara bland annat genom att nu samlokalisera flera verksamheter och sälja av fastigheter.
Samtidigt i dessa försök till besparingar nämndes att nuvarande kommunledning i flera fall anställt högavlönade (över 100 000/månad nämndes) ”ställföreträdande chefer”, -vilket starkt ifrågasatts av några lokala partier.
Det nämndes att byråkratin med omständiga beslutsvägar ofta är ett hinder som dessutom skapar ökade kostnader eller uteblivna intäkter. Kommunen hade ett antal företag som var intresserade av etablering i Vinslöv. Handläggningstiden för detta blev dock så lång att dessa företag i stället valde ”annan lösning”.
Andreas Örwall Lowén som ledde debatten ställde flera konkreta frågor till panelen, men publiken fick under kvällen ofta ta del av svävande eller enbart övergripande svar.
Någon i panelen uttryckte att ”Mycket prat o lite verkstad” är typiskt för kommunens politiker samt att detta kostar enormt mycket pengar.
Glödheta och kanske känsliga frågor som nerläggning av Simhallar i Bjärnum, Tyringe eller avveckling av Musikteaterskolan i Bjärnum, berördes inte alls.
Vad det låga publikdeltagandet vid lokalpolitikerdebatten berodde på kan man bara spekulera över !