Att vandra runt i området innebar att man stötte på flera gamla bekanta. Att klubbens loppis är vida känd visades även i form av att flera långväga gäster fanns på plats. Jag stötte på flera Kristianstadsbor vid min vandring i området.

Efter ett tag blev det än mer kaos på Västanvägen, då kördes flera mindre lastbilar och personbilar med släp fram vid entrén, detta för att lastas med de nyinköpta fynden.

Då jag passerade de parkerade bilarna noterade jag tyvärr att en oförståndig person lämnat kvar en liten hund i bilen som stod parkerad i värmen. Arrangören gjorde ansträngningar för att få kontakt med bilägaren som efter en dryg timme uppenbarade sig. Den lilla hunden klarade sig tack o lov. Händelsen blev polisanmäld.

Efter några hektiska timmar avslutades årets loppis. Då gällde det att ta hand om de varor som inte fann någon köpare denna gång. En del går till tippen medan en hel del tas ner till klubbens Secondhand- butik nere i byn.

Området kommer att vara avstädat tills imorgon söndag då Vittsjö spelar hemmamatch mot Häcken. Matchen startar redan kl 13.

Nu får vi hoppas det kommer en riktigt stor publik till denna spännande match. Laget behöver allt publikstöd under denna viktiga match.

Nedan bilder från årets loppis: