
Om några månader fyller också hans hustru Inger 90 år. Paret bor sedan början av 1960-talet på hans föräldragård i byn Sparrarp, några kilometer norr om Farstorp. Som 18-åring startade bondsonen Arne en liten maskinstation med en begagnad traktor och några använda redskap och maskiner. Sedan dess har verksamheten fortsatt och vuxit. Denna har nu funnits i drygt 70 år. Hermansson hugger fortfarande i skogen, vid 90 års ålder.
I yngre dagar var folkdans ett intresse vid sidan av allt jobb och allt hårt arbete han utfört årtionde efter årtionde. Sommarstugan vid Lursjön har också blivit ett andningshål.
De äldre som inte fanns på plats vid träffen i Farstorp kommer i efterhand att få sina blommor via flitiga funktionärer från Farstorp.