Kunde inte Linden tidigarelägga sin sommaravslutning? Hade kanske kunnat gå men då hade det sammanfallit med Vittsjödagen, Midsommarafton samt PRO:s sommaravslutning. Varför då inte helt gå samman och göra en gemensam avslutning. Genom att göra detta blir det fler händer som kan hjälpas åt med inköp, servering och dylikt. För som ni vet, sådant här gör sig inte av sig självt och för det mesta är det samma personer som drar och håller i det hela.

En annan aspekt på det hela är att försöka göra en spridning så att inte allt kommer på en och samma gång, ja ni vet, den där berömda ketchupeffekten.

Det kommer att serveras: sill, potatis, jordgubbar, glass och grädde. Lotteriförsäljning, tipsrunda, kaffe, kaka och sist men inte minst så blir det underhållning med musik från 50-60 talet med Ylva Palmgren och Birgit Berg.

Allt detta för det facila priset av 150 kronor. Samt ta med inslagen paket till ett värde av ca 50 kr.

Hoppas du tycker att detta låter trevligt och att du gärna vill komma. Anmälan, behövs det en sådan? -Ja det gör det och du kan göra på följande sätt: skriva upp dig på den anmälningslista som finns på Träffpunkt Linden, passa på under Vittsjödagen för då håller Linden öppet kl 11-16 eller så ringer du till:

Britta Svensson 0706 198851
eller
Marita Gutrad 0730 494911
senast den 22 juni önskar vi ha din anmälan.

Hjärtligt välkomna
PRO /SPF och Arbetsgruppen Linden

Även hundar gillar sommaren med vatten o bus....