En eller flera personer framträder med sång och musik. En präst håller en kortkort andakt, ber en bön och leder lite psalmsång. Äldre som fyllt jämnt uppvaktas med var sin ros. Den sociala kontakten är oerhört viktig.
- Folk kommer hit för att träffas och trivas. De längtar efter Tisdagsträffen, konstaterar Staffan Andersson.
- Vi är så glada över att pandemin är över.

Katarina Tågerud är välkänd, lokalt sett. Hon är körsångare, spelar psalmodikon och andra instrument, sjunger och berättar och får genast publiken med på noterna.
- För några år sedan var det en person som frågade mig varför det finns så många kyrkor. Det gav mig uppslaget till en skrift som heter just så, det vill säga: ”Varför finns det så många kyrkor”, berättar Katarina Tågerud.
- Jag jobbar med grannsamverkan i flera byar här på landet, berättar lantbrukarhustrun. Har också varit med om att starta upp fiberföreningen här i Farstorp, fortsätter hon.

Tisdagsträffen nästa gång ordnas den 26 mars. Då kommer Birger Glader från Fjärlöv med ett sång- och musikprogram.