I årsrapporten skriver man att ökade kostnader för bland annat bränsle men även för bilens underhåll gör att ekonomin för stunden är lite ansträngd. Samtidigt noterade man en kraftig ökning av antalet privatpersoner som bidrar ekonomiskt. Samtidigt har antalet ekonomiskt stödjande företag minskat en aning. Under mötet lämnades förslag att föreningen bör kontakta flera försäkringsbolag för att om möjligt från dessa erhålla ekonomiskt stöd för driften.
I en förening som Trygg i Vittsjö sker ständigt omsättning av chaufförer. I årsrapporten skriver man att Pandemin säkert gjort att några tidigare chaufförer valt att sluta. Man välkomnar därför alltid nya medlemmar med ambitionen att varje chaufför endast skall genomföra ett körpass per månad. Det höga antalet bevakningsdygn genomförs idag med stöd av att några medlemmar kör extrapass.
Ordförande pekade på föreningens hemsida som innehåller saklig information för både medlemmar och för dem som är intresserade av att ansluta som nya chaufförer.
Mötet avslutades med att föreningen bjöd medlemmarna på smörgåstårta och kaffe.