KRISTIANSTAD. För 25:e året i rad åkte ”Pingstvännerna” 20 stycken personer på utfärd Pingstafton till ett nytt spännande resmål.
Kjugekullsområdet


Kjugekull en rastplats för Kristianstadsbygdens folk, för turister och många som färdas på Humleslingan.


Sanningen att säga hade jag inte hört talas om denna historiska plats med alla dessa sägenomspunna historier, sevärdheter och med en så omväxlande natur.
Dagen startade vi med en frukost vid Hembygdsstugan. Härligt väder så vi kunde sitta ute. I Hembygdsstugan finns ett museum med häradsdräkter, möbler, verktyg och mycket mera som Hembygdsföreningen fått som gåvor. Mycket nostalgi.



Efter frukosten promenerade vi ibland berghällar och stenblock för att komma upp till Kjugekulls ”måste”. Ett besök på själva kullen eller Högen som den också kallas. Enastående utsikt trots att man bara är 66 meter över marken.


Lätt-tillgängliga strövstigar över öppna beteshagar finns här också.

En ny aktivitet finns också på Kjugekull -Boulderklättring. En sport som innebär att man utan hjälpmedel klättrar uppför friliggande stenblock. Ingen i vår grupp provade.
Alltså här fanns mycket att se och göra. Verkligen värt ett besök kanske med en guidad tur.
Färden fortsatte till Bäckaskogs slott.

Mystik och romantik sedan 1200-talet. Slottet som varit både kloster, danskt frälsegods, svenskt översteboställe och kungligt luftslott bland annat. Här i den imponerande vackra parken som tillhör slottet var en annan natur, gångarna krattade och träden formklippta.



Lika vackert som i Kjugekull men ändå så olika. Lunchen serverades och avnjöts .
Ännu en Pingstafton med nya intryck och så ser vi fram emot Pingstafton nummer 26.