VITTSJÖ. Helt fantastiskt vilket väder vi fått, precis lagom? Nu firar vi midsommar tillsammans nere vid Sjöstugans gräsmatta. Vilken vacker midsommarstång som står där så grann och grön, med härliga blomster ringar upphängda.
I år är det Vittsjö hembygdsföreningen som arrangerar midsommarfesten för alla oss andra. Roligt när så många sluter upp, gissningsvis uppåt en trehundra personer om inte fler.

Jan-Erik med sitt dragspel börjar lite smått med en känd melodi. Det tar ett tag innan ringarna är slutna men de kom igång med små grodorna. Nu går det undan, fler och fler kommer med in i dansen och nu är midsommarfirandet i Vittsjö i gång.

Många som hade kransar i håret, även killarna kommer med blommor i denna ljuva sommartid, kul med lite flera av gossarna som har hårsmycke.

Spelmannen spelar på sitt dragspel och Lina sjunger med. Många går runt och små gnolar för sig själv eller i kör.

Här är det glada miner, eftersom som mamman sa, att det är härligt när det är firande i byn så behöver man inte åka nån annanstans. Trevligt när det händer någonting som samlar stor publik i Vittsjö. Fin majstång och musik tillsammans med det fina vädret så kan de inte bli mycket bättre. Hon gav en eloge till hembygdsföreningen för ett bra utfört arbete och jag håller med. 

Vad vore midsommarfirande om inte musik fanns. Här spelar Jan-Erik på sitt dragspel så det blir ordning i leden runt majstången. Härligt och till sin hjälp så har han en tjej som heter Lina som skall sjunga med och visa turerna för små och vuxna. Karin har varit till stor hjälp både med det ena och andra, tack säger vi andra till denna trion.

Här var det chans på vinst för en tjuga om alla vinner.

Visst är det en skön och ljuvlig tid vi har framför oss. Så efter ett antal ringlekar och danser fortsätter man sitt midsommar-firande hemma. Önskar er alla en skön fortsättning.

Tack till Vittsjö hembygdsförening, för denna trivsamma arrangemang och välkommen åter.