VERUM. Under mitt arbete med utvandringen från Verums socken hittade jag Nellie Olanders inlägg i tidningen Svenska Amerikanaren Tribunen från den 21 april 1949. Då jag läste texten kom min tanke att nå minnet av när jag i ungdomen läste fjärde delen i Wilhelm Mobergs utvandrarserie. Denna bok utkom 1959 - tio år efter Nellis brev om sin resa - och hade titeln Sista brevet till Sverige.

Wilhelm Moberg-sällskapet skriver i texten om boken att: … Karl Oskar sitter med den gamla kartan över Ljuder socken i knäet och återupplever sin ungdom. Det sista brevet till Sverige skickas till Karl Oskars syster Lydia av en granne för att meddela att Karl Oskar har dött.
Nellie föddes i september 1883 som Nilla Olandersdotter på en gård i Hästberga. Ett par år efter moderns död 1886 förlorade fadern gården och flyttade med barnen till en gård i Bolberöd. Det blev här Nellie tillbringade sin barndom fram till 1895 och fem år därefter utvandrade hon till Amerika. Föräldrarna Olander Torkelsson och Pernilla Nilsdotter hade under åren i Hästberga fått åtta barn, varav två dog i späd ålder. Av de barn som nådde vuxen ålder utvandrade fyra till Amerika. Endast två av Annies syskon Carl Olandersson (1880–1953) och Thomas Olandersson (1885–1952) stannade kvar i Sverige. Dock utvandrade sonen Allan Thomasson efter faderns död 1952 och avled i Los Angeles 1980.
Nellie konfirmerades i april 1898 och fick sin första pigtjänst i december samma år i Ekholm. Det var från denna gård hon 17 år gammal emigrerade till Amerika i augusti 1900. I detta dokument från poliskammaren står felaktigt att Nilla Olandersson var 16 år gammal. Fartyget Hekla avgick från Malmö den 22 augusti 1900.

Fadern Olander Torkelsson avled utblottad 1926 i Kristentorp i Vittsjö och han hade några år i början av 1900-talet varit kvarnarrendator i Gundrastorp.
Nillas brevet till tidningen har denna lydelse:
New York, N. Y. Började köpa denna tidning för några veckor sedan och vill nu inte vara utan den, så jag sänder härmed avgiften för ett år. Tycker särskilt om F. R. (Folkets Röst), där man får läsa varierande från insändare både här och i Sverige. Undrar om det är någon bland läsarna, som kom hit från norra Skåne på 1900-talet och reste med Tingvallalinjens Heckla, som några år efter gick till botten. Vi var på Atlanten i tre veckor. Jag är född i Verums socken och var hem på besök 1947 för första gången sedan jag kom hit. Vistades mest i Tyringe och Markaryd, där jag har släktingar, samt i Göteborg, där jag arbetade litet efter som jag hade returbiljett och måste stanna i sex månader. Jag reste härifrån i slutet på juli så hösten kom litet för fort därhemma. Men jag tänker göra en resa till. (Det blev redan 1954!) Utan bil är det svårt att komma dit man vill på landsbygden, så jag var ej på alla platser jag ämnade besöka. Bolberöd var mitt barndomshem, fast det var fattigt och till sist gick under klubban. Men resan var trevlig och jag träffade personer från alla möjliga platser i detta stora land. — Nellie Olander.

Pigan Nilla Olandersson vistades på ångaren Hekla under tre veckor hösten 1900.
Av några efterlysningar som hon publicerade i tidningar 1937 (till Stridsropet) och 1952 (till Svenska Amerikanaren Tribunen) kan man dra slutsatsen att hon förlorat kontakten med bröderna Nils (född 1874) och Svante (född 1878).
Om Nellie fick något resultat av sina annonser efter Nils och Svante är inte känt. Men att hon hade kontakt med brodern Thomas i Tyringe och hans familj framgår av brevet och av dokumentet från Sverigeresan 1947–1948. Det finns uppgifter om att Nellie även var på besök i Sverige våren 1954 och att hon for med Gripsholm. Enligt obekräftade uppgifter på systern Annas släktsida (Willysson Family Tree) avled Nellie Olander 1976.
Här nedan ses två exempel på hennes annonser från 1937 och 1952.

Stridsropet den 3 juli 1937

Svenska amerikanaren tribunen den 30 oktober och 6 november 1952
Äldsta systern Anna Olanderssons emigration var daterad den 26 augusti 1890. Anna Olander Nelson (1873–1955) var i Amerika gift med Carl Wilhelm Nelson (1866–1928), som kom från Öland. De hade en son och två döttrar och familjen levde i Seattle, USA.

Porträtt av Nellie Olanders äldsta syskon Anna Olander Nelson (1873–1955).
Brodern Nils Olandersson hade emigrerat 1891 med en utvandringsnotis daterad den 25 februari. Han var född 1875 och dog i Sacramento, Kalifornien 1947 efter att ha bott på olika håll bl. a. i Oregon på 1930-talet, som systern anade.
Fadern hade förlorat gården i Bolberöd hösten 1895. Sonen Svante blev konfirmerad i Röke 1893 där fadern hade släktingar och han var därefter artillerist i Kristianstad under namnet Forsell. Svante Olandersson Forsell utvandrade till Amerika i november 1900, men hans liv i Amerika är okänt. Den yngste brodern Thomas Olandersson (f 1885-12-29) blev husägare och ölutkörare i Tyringe. Han dog där 1952. Brodern Karl Olandersson (f 1880-08-04) flyttade till Skepparslöv 1895 och han var sedermera ladugårdsskötare och trädgårdsarbetare på olika gods Skåne. Han avled i Stockholm 1953 och bar då titeln ”ringskötare”.

I detta hus med adressen ”346 West 71:st Street, New York City” bodde Nellie Olander på 1950-talet.