Årets spelarpresentation gav ”mersmak” för supportrarna

HÄSSLEHOLM. I år valde Vittsjö GIK att förlägga den traditionsenliga spelarpresentationen till Kulturhuset i Hässleholm.

Allt startade med mingel i foajén där det bjöds kaffe och kakor. Bland lagets supportrar var snacket snabbt igång, hur går det för laget i år? Hur mycket kommer Mladen (nya tränaren) kunna påverka spelet. -Ja, frågorna var många.

 

På plats i ”Blå salongen” inledde klubbchef Jimmie Andersson med att välkomna publiken. Ordet lämnades därefter vidare till kvällens moderator som var Sven Larsson, klubbchef i Kristianstad FC.

Först presenterades lagets tränare. Det visade sig att Ulf Jacobsson, lagets målvaktstränare verkat som just tränare i inte mindre än 41 år. Han beskrev sitt jobb som roligt, -att ha att göra med kloka människor, som alltid målvakter är mycket stimulerande.

Mladen Blagojevic, lagets nya tränare tryckte på vikten av att vara sig själv. -Jag tycker det är mycket inspirerande att leda utvecklingen av lagets enormt ambitiösa spelare. Eftersom jag ofta blir väldigt engagerad under matcher finns risk att jag drar på mig en del gula kort. Hoppas inte på något rött kort. Mladen utlovade supportrarna att få se en fartfylld fotboll från Vittsjö. Mycket energi och förhoppningsvis även många mål.

Thomas Mårtensson berättade att han varit tränare i fotboll sedan 1993. Han kom till Vittsjö för 15 år sedan och är den som tog upplaget till damallsvenskan. Bland alla tränade ser han Tord Grip som lite av en förebild.

Därefter följde presentation av lagets samtliga spelare (tyvärr saknades några på grund av sjukdom). Det blev en trevlig dialog med spelarna som leddes av moderator Sven Larsson i samspel med Thomas Mårtensson.

Efter att samtliga i laget presenterats fortsatte kvällen med eftersnack i foajén.

Glöm inte att Vittsjö möter Umeå IK FF nu på lördag på Österås. Matchen startar klockan 15.

Fler bilder:

 

Top