Skåne är fyllt av vackra slott

VITTSJÖ. I fredags hade SPF Seniorerna besök av Ann Byrhult-Pålsson som berättade om och visade bilder på mängder av vackra skånska slott. Inte mindre än 90 olika slott och slottsruiner fanns med på hennes föreläsning! Benämningen slott härstammar från det tyska ordet slot som betyder befäst plats, men kan också symbolisera en regents maktposition. De byggdes främst för kungar och furstar, men även högadliga och brukspatroner lät bygga slott.

Ann har tillsammans med sin man skapat en fotobok över ett flertal slott de besökt mellan 19 april och 19 december 2020. Sammanlagt gjorde de 26 utfärder och körde cirka 420 mil

De flesta slotten är mycket gamla, vissa härstammar ända från 1300-talet och är byggda i sten eller annat beständigt material. Vidare ska ett slott ha mer än en våning, innehålla en pampig entré, bankettsal, salong och mer än ett sovrum, undantaget jaktslott. De flesta slott har även oftast flyglar och borggård. Sen är det också vanligt med en allé framför slottet för att framhäva byggnaden, samt en vacker slottspark.

Det var under pandemi-året 2020 som Anna Byrhult-Pålsson och hennes man kom på idén att åka runt i hela Skåne och besöka samtliga slott och slottsruiner, detta eftersom det inte fanns några möjligheter att resa då covid-viruset härjade som värst. Vi gick in på Wikipedia och tog reda på var alla slotten ligger och gav oss sedan ut på upptäcktsfärd när det var vackert väder, berättar hon.

Alla slott gick dock inte att komma in i. 60 av slotten är helt privata bostäder och där fick de be om lov för att komma in och besöka slottsträdgården och titta på slottet utifrån. När det sen gällde slott som har öppet för allmänheten fick vi ta reda på vilka öppettider de hade, säger Ann. Cirka 10 av slotten erbjuder även möjlighet att övernatta på, vilket vi också gjorde vid några tillfällen, fortsätter hon.

Det finns också en hel del sägner och skrönor om de gamla slotten. En sådan handlar om en stor sten som finns vid Trolle Ljungby slott i Kristianstads kommun. Den kallas för Maglestenen och ligger alldeles intill ladugården där. Den sägs ha kastats dit av trollen för att förhindra att kyrkan i Åhus byggdes. Stenen ansågs vara en hemvist åt trollen och varje julafton ska de ha festat under stenen som då stod upphöjd på guldpelare.

Änkan Sissela Ulfstand ville veta om det verkligen var sant och skickade dit en av sina drängar för att ta reda på det. Mycket riktigt pågick trollens fest när han kom dit och han erbjöds att vara med och dricka en skål med dem ur deras horn och blåsa i deras pipa. Drängen tackade ja till detta, men genom att kasta drycken över axeln undgick han att bli förgiftad av vätskan i hornet och riskera att bli bergtagen.

Enligt sägnen jagades han sedan av trollen då han på häst flydde från platsen och lyckades undkomma dem med nöd och näppe genom att rida tvärs över en plöjd åker. Då bildade hästens spår och plogfårorna det kristna korset vilket hindrade trollen från att följa efter. Eftersom trollen inte fick tillbaka sitt horn eller pipan uttalade de en förbannelse som gjorde att både drängen och hästen han red på dog, slottet brann tre gånger och Sisselas ätt dog ut. Hornet och pipan finns än idag bevarat på slottet.

 

Top