Förväntansfulla resenärer

VITTSJÖ. Solen skiner från en klarblå himmel och alla väntande resenärer är uppfyllda med solsken ända in i hjärteroten de skiner ikapp med solen för nu ska de bära av till.

Vi väntar på bussen som ska ta oss till Hässleholm. Anki som håller i det hela har allt under kontroll och som van resenär så kommer utflykten gå som planerat. Ett plus är ju att solen skiner och vädret är precis lagom men nu får bussen komma om vi ska hinna med nästa etapp. Arbetet pågår längs med vägen och med avstängd körfält framme i stan så vet i hundan om vi har oddsen på vår sida, vänta o se. Förste springare hann och flocken kom med allihopa till tågföraren, som var snäll o väntade in alla även de som går med rullatorer, skönt sista etappen sen är vi framme vid slutmålet nämligen till byn Vinslöv där vi skulle inta dagens lunch.

Kökets kockar

Visst måste man bara ta ett kort på viktig personal som har fixat fram vår och alla andras lunchbufféer. Maten var fantastisk god, två olika rätter att välja mellan och tillsammans med ett stort salladsbord, himmel va gott.
Dagens rätt var stekt spätta eller raggmunk med stekt rimmat fläsk som bara var så delikat, mums. Och sen kaffe med en egengjord våffla med sylt och grädde. Tusen tack för den himmelska goda maten som vi fick idag. Nu väntar vi bara på återresa tillsammans med alla mätta och trätta resenärer.

Tack, säger vi till Anki som kom med denna trevliga idé, att vi skulle besöka olika restauranger, bra jobbat, jag ser fram emot nästa besök.

 

Top