Traditionell vårfest hos SPF i Vittsjö

VITTSJÖ. Återigen var det dags för SPF att fira in våren med den traditionella vårfesten. Drygt 25 pensionärer kom till församlingshemmet för att njuta av diverse läckerheter. Stora fat med kyckling, kött, grönsaker och frukt dukades upp på ett långbord tillsammans med potatissallad, samt bröd, smör och ost.

Allt smakade fantastiskt bra och då alla ätit sig mätta blev det dags för musikalisk underhållning av Schlagerkompaniet som består av Gunilla Naumann och Stefan Knutsson som spelat och uppträtt tillsammans i 40 år.

Dessa två träffades i en musikstudio och upptäckte att de gillade att jobba ihop, vilket ledde till att de började spela ute på olika evenemang. Denna glada duo har också turnerat runt i hela Sverige med sin barnshow ”Tuta och Kör”, då de uppträtt i framför allt folkparkerna. Det är lika roligt att spela för alla människor oavsett ålder och det behöver inte vara en stor publik, menar Gunilla Naumann.
För cirka tre år sedan bestämde de sig för att satsa speciellt på schlagermusik och nu uppträder de främst för olika föreningar och på företagsevenemang.

Vi fick höra många kända låtar som till exempel ”Tunna skivor” med Siw Malmkvist och ”Lyckliga gatan” med Anna-Lena Löfgren. Denna låt är skriven av kompositören Britt Lindeborg och handlar om stadsdelen Gamla Hagalund i Solna. Texten uttryckte en protest mot den tidens rivningshysteri som drabbade äldre bebyggelse runt om i landet, berättade Gunilla.

Gunillas färgglada klänning är ett bra exempel på återbruk. Den är nämligen sydd av tyget från ett överkast hon fått av Stefans mamma.

Det blev även ett par helt instrumentala låtar framförda av Stefan Knutsson som ”Apache” av den brittiska rockgruppen The Shadows och introt till den gamla amerikanska westernserien ”Bröderna Cartwright” som gick på TV 1959 – 73 med inte mindre än 450 avsnitt. Flera andra låtar härstammade också från USA, men fått svensk text, som till exempel ”Lucky lips” med Cliff Richard som i den svenska versionen heter ”Slit och släng” och ”Hello Mary Lou” med Rick Nelson som på svenska blev ”Lyckans ost”.

Det blev en trevlig eftermiddag i församlingshemmet med god mat och medryckande underhållning.

Sist, men inte minst vill jag påminna alla i SPF Vittsjö om att ni är välkomna till den årliga grillkvällen hos Kerstin och Leif på Strandgatan den 13 augusti kl 16. Då ska vi, efter en förhoppningsvis varm och solig sommar, samlas i deras stora härliga trädgård och grilla korv. Väl mött!

 

Top