Portalen fyller år

Sista träffen före semestern

VITTSJÖ. Nu nalkas ljuva sommartid och Portalen har sitt sista närvaromöte innan sommarmånaderna. Portalen startade upp för arton år sedan och idag så har sidan cirka 50 tusen läsare varje månad. Ett mycket bra resultat anser vi som är involverade i sidan. I många länder finns det flera som är intresserade av Portalen, många har naturligtvis någon anknytning till sidan och till Vittsjö eller Bjärnumsbygderna.

Skribenter från Bjärnum, Emmaljunga, Farstorp, Verum, Markaryd, Landön och Vittsjö försöker hålla Portalen med helst en eller två artiklar om dagen, för det mesta så lyckas vi att uppfylla den önskan.
Claes hälsade alla välkomna och då särskilt till en ny skribent, Daniel Olsson som har Bjärnum som hemvist, trevligt när någon ny dyker upp. Epe (Ebbe Persson) som varit med från starten 2007 hade även han möjlighet att komma med idag, kul när det händer.

Dagens agenda startade med lite information. Bland annat att Vittsjödagen inte kommer att genomföras i år, hoppas att de blir till nästa år. Det krävs många frivilliga krafter för att allt ska fungera. Claes fortsätter med att berätta att vi i år tyvärr avtackar Alpo Persson som skrivit många artiklar från Markaryd.

Så nu är Claes klar med sin information och servitören tar vid för att ta emot beställning där samtliga får bestämma vad det blir till eftermiddagsfika antingen räkmacka eller dubbel våffla med glass, grädde och hjortronsylt till, smaskens.

Summa summarum blev att träffen fyllde sitt syfte och vi fyllde magen med gofika. Önskar varandra en skön, trevlig sommar så ses vi längre fram.

 

Top