Polisen varnar för stölder nu i jultider

VITTSJÖ, BJÄRNUM. Polisen varnar nu inför julhandeln att stölder kommer att öka. På varuhus samt större livsmedelsbutiker gäller därför att var extra försiktig. Ha alltid plånbok samt mobil och andra värdesaker i säkert förvar, i innerficka eller framfickor gärna med stängd dragkedja.

Det är inte ovanligt att tjuvarna studerar människor som rör sig, för att på så sätt välja lämpliga offer. De kan till exempel sitta på en bänk och låtsas vara upptagna med mobilen. Har du otur har du sedan en som följer efter dig. Att hänga av sig jackan eller sätta väskan på golvet medför en stor risk. Brotten går mycket snabbt samt ofta medan du är upptagen med något annat eller blir vilseledd av något/ någon. Tänk på att dessa brottslingar är proffs.

Ett annat scenario kan vara vid en parkeringsplats. Brottslingen studerar personer som kommer för att lasta in julklappar eller andra varor i bilen. Om du lämnar bilen obevakad är detta tyvärr som upplagt för att din bil kan vara länsad då du återvänder. Köper du julklappar undvik alltid att lämna dessa synliga i bilen. Utgå alltid från att du är observerad då du lägger in paketen i bilen. Tjuvarna uppträder på stora parkeringar samt i parkeringshus. De slår sedan till om du lämnar din bil. Tjuvarna kan även använda störsändare som hindrar bilens låssystem att aktiveras.

Polisen rekommenderar om du ertappar en tjuv att enbart göra så mycket du känner dig bekväm med. Ett bra sätt kan vara att höja rösten riktigt ordentligt, -att skrika!
Kanske kan detta skrämma bort brottslingen samt dessutom påkalla uppmärksamhet från andra som kan hjälpa dig.

 

Top