Vittsjö. Den 28 augusti 1967 bildades Hästhult AIK. Här om kvällen höll klubben sitt årsmöte då det även planerades inför jubileumsfesten. Klubbens medlemmar har under förra året deltagit förutom i Vasaloppen även i flera nationella tävlingar med bland annat silverplats för LES i Skånemästerskapet samt två guldplatser i Sprint DM.

Några av styrelsen för Hästhult AIK samlade vid årsmötet: F v Sten Jönsson, Joakim Henriksson, Kenneth Aronsson och Thord Karlsson.

Till ordförande i styrelsen omvaldes Kenneth Aronsson. Ledamöter i styrelsen efter ett nyval är Joakim Henriksson,Thord Karlsson, Nilla Swärdén samt Sten Jönsson. Vidare valdes funktionärer till flera sektioner.

Närmast förestående arrangemang är firande av Valborgsmässoafton med eldning av bål vid klubblokalen. Firandet av HAIK:s 50 åriga tillvaro kommer att ske den 5 augusti med jubileumsfest vid och i klubbstugan. Festen är öppen för medlemmar men föranmälan måste ske senast den 7:e juli till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..

Den lilla men aktiva idrottsklubben på landsbygden har 85 medlemmar. Tipspromenaderna runt Hårsjön fortsätter med början den 4 maj samt metartävling vid Hårsjöns stränder den 25 juni. Under året kommer vissa förbättringar att ske med klubbstugan, tidigare Hårsjö skola som varit i klubbens ägo sen 1971. Lokalen har vid flera tillfällen varit uthyrd till andra föreningar och privatpersoner. Årsmötet avslutades med gemytligt samkväm.